Zacznijmy od podstawowych kryteriów którymi powinniśmy się kierować przy wyborze dobrego oleju.
Najstarszą i najbardziej naturalną metodą pozyskania oleju z nasion, pestek czy owoców jest tłoczenie na zimno. Jest ona zaliczana do metod ekologicznych, ponieważ nie wykorzystuje się przy niej żadnych chemicznych rozpuszczalników i bardzo wysokiej temperatury, tak jak ma to miejsce przy tłoczeniu olejów na gorąco. Tłoczenie na zimno odbywa się na prasach hydraulicznych lub ślimakowych.
Produkcja olejów rafinowanych składa się z wielu etapów, podczas których stosuje się wysoką temperaturę oraz substancje chemiczne. Nasiona są najpierw rozdrabniane i wstępnie tłoczone na gorąco, następnie poddawane są ekstrakcji przy pomocy rozpuszczalnika heksanu. Na tym etapie olej traci takie substancje jak: białka, błonnik, witaminy i minerały. W kolejnym etapie „ekstrakt” poddawany jest destylacji w celu pozbycia się resztek rozpuszczalnika. Następnie podczas wirowania i podgrzewania oleju gorącą wodą z kwasem fosforowym usuwa się substancje śluzowe. Później następuje rafinacja, czyli oczyszczanie oleju przy pomocy wodorotlenku sodu. Eliminuje się wówczas pozostałe wolne kwasy tłuszczowe, fosfolipidy, pigmenty, wapń i inne mikroelementy. Pozostaje jeszcze tylko odbarwianie i dezodoryzacja przy pomocy wysokich temperatur i tak oto powstaje olej rafinowany, pozbawiony smaku, zapachu, koloru…i całej reszty.
Oleje nierafinowane po wytłoczeniu na prasie mogą zostać oczyszczone na parę naturalnych sposobów. U nas w firmie nasze oleje przechodzą zabieg sedymentacji (samoistne osiadanie) w zbiornikach lub filtracji przez gęste sita, gdzie „filtrem” jest osad powstający przy tłoczeniu ziaren.
Jak łatwo zauważyć sam proces produkcji olejów tłoczonych na zimno nierafinowanych jest prosty i nieskomplikowany, nie oddziałujący na środowisko naturalne oraz nie ingerujący w strukturę kwasów tłuszczowych. Warto wybierać oleje zdrowsze i bogatsze w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, mikro i makroelementy. Oleje z naszej Olejarni są w pełni naturalne, czyli mają smak i aromat rośliny z której pochodzą, są bogate w składniki odżywcze, witaminy i mienrały.